הרושם הראשוני שאנו יוצרים במפגש עם מעסיק פוטנציאלי או מישהו שיכול לפתוח לנו דלתות להזדמנויות תעסוקה עתידיות יקבע את האפקטיביות של הקשר. הביטוי "אין הזדמנות שניה ליצור רושם ראשוני" מסכם עד כמה חשובים המשפטים הראשונים שאנחנו אומרים כשאנחנו פוגשים מישהו.
המושג נאום מעלית, או באנגלית "Elevator Pitch", מתאר מצב היפותטי בו אנו פוגשים מישהו במעלית ויש לנו פחות מדקה להשאיר עליו רושם שיעורר אותו להמשיך את השיחה אתנו כשהגענו לקומת הכניסה.
שניים או שלושה משפטים שיאמרו במעלית חייבים לתת לשומע להבין מה מיוחד בנו ולמה אנו מעניינים כאנשי שיחה. "נאום המעלית" איננו קשור במציאות למעלית אלא מתייחס לכל פגישה ראשונית עם אדם שמעניין אותנו. זה יקרה בכנס מקצועי, בפגישה מקרית כשידיד מציג אותנו בפני אדם אחר או בפגישת נטוורק מתוכננת מראש שבה אנחנו יוצרים קשר ראשוני עם אדם שיכול לעזור לנו בקריירה. גם ראיון עבודה יתחיל לרוב בבקשה של המראיין "ספר לי משהו על עצמך" והמשפטים הראשונים שלנו הם למעשה נאום המעלית.
רוב האנשים מבזבזים הזדמנות כזו בכך שמשפטי ההכרות הראשונית שלהם מתמקדים בביוגרפיה קצרה. "שמי יונתן ואני מהנדס תעשיה וניהול, גר בכפר סבא, נשוי ואב לשני ילדים ועובד בשטראוס בחטיבת שרשרת האספקה." התחלה כזו כוללת נתונים נכונים מבחינה עובדתית אך לא יוצרת אצל השומע איזושהי סקרנות להכיר אותך יותר.

אז מה יעשה אותנו למעניינים? איך נגרום לשומע לרצות לשמוע עוד עלינו אחרי כמה משפטים ראשוניים?
המפתח ליצירת עניין קשור להגדרה ברורה של הערך המוסף שלנו. אם ניקח את הדוגמה הקודמת, זה שאני מהנדס תעשיה וניהול, נשוי ואב לשניים ועובד בשטראוס, לא מבהיר כלום לגבי הערך המוסף שלי. השומע לא מבין מה אני תורם, מהו היתרון התחרותי שלי בהשואה לאנשים אחרים שעובדים בתחום, או מה קרה בארגון בזכות עבודתי בו.
המצב יהיה אחר לגמרי אם אציג את עצמי באופן שונה כמו למשל: " שמי יונתן ואני אחראי על יישום שיטת ניהול ייחודית בשטראוס שאיפשרו לנו להגביר את יעילות מערכת התובלה שלנו ב-38%."
אם השומע עובד גם הוא בתחום שרשרת האספקה בוודאי ירצה לדעת יותר על השיטה, עליך, ועל מה מאפשר לך להצליח. גם מישהו מתחום אחר יהיה סקרן להכיר אותך יותר מכיוון שאתה ממתג את עצמך כמביא ערך משמעותי לארגון.
לכן, בכדי להכין משפטי פתיחה עוצמתיים אתה צריך קודם כל להבהיר לעצמך את הערך המוסף שאתה נותן או יכול לתת בעבודה. לא מספיק לספר על התפקיד שאתה ממלא ובאיזה ארגון, אלא אתה צריך להגדיר מה הארגון מקבל כתוצאה מזה שאתה ממלא את התפקיד. אם אתה איש מכירות, בכמה גדלו המכירות מבחינת כמויות, ערך כספי או מספר הלקוחות החדשים כתוצאה מהעבודה שלך. אם אתה מנהל פיתוח אז עד כמה הבאת מוצרים חדשים או קיצרת את זמן הפיתוח בצורה משמעותית. אם אתה מנהל שיווק או מנהל מותג אז באיזה מידה הגברת את המודעות באוכלוסיית היעד או יצרת מודעות באוכלוסיות יעד חדשות. אם אתה מנהל כספים אז איך הובלת תהליכי התייעלות שהעלו את רווחיות הארגון ב-X% וכדומה.
כאשר אתה מגדיר לעצמך את התרומה שלך לארגון אז אתה יכול להעביר את המסר הזה למי שאתה פוגש וזה יוצר אצלו את הסקרנות לשמוע עוד, להבין איך עשית את זה, להכיר את היכולות שלך, לספר לך על האתגרים בארגון שלו ולשמוע מה דעתך על איך כדאי להתמודד איתם, ובעיקר, לזכור אותך ולחשוב עליך כעל מועמד מעניין לתפקיד שנפתח אצלם עכשיו או לתפקידים עתידיים.
אני מעביר סדנאות אינטנסיביות לאנשים שמחפשים תפקיד חדש שימקסם את הפוטנציאל שלהם. בסדנאות אנחנו עושים סימולציות של מפגשי הכרות וראיונות עבודה והמטרה שלנו היא ליצור סקרנות ותחושה של עוצמה שקשורה להגדרה ברורה של הערך המוסף שהאדם נותן לארגון. תחושה כזו תיצור אצל השומע רושם חיובי שינחה את כל המשך השיחה.
לכן, כשאת/ה מתכונן/ת לראיון עבודה, לפגוש איש קשר בארגון שאולי תרצה/י לעבוד בו או לפגוש/ת אנשים חדשים בכנס מקצועי, חשוב שתתרגל/י מראש את משפטי הפתיחה כך שמיד בהתחלה יהיה ברור שאת/ה מוסיף/ה ערך משמעותי לארגון ותעורר אצל השומע סקרנות לשמוע עוד.