מטרת הפרק הזה היא לעזור לך להתמקד בדברים החשובים מתוך כל מה שקראת עד עכשיו, באופן שיהווה בסיס ליישום של החומר הזה ובכך יאפשר לך לעשות קפיצת מדרגה משמעותית בקריירה שלך. מה שנאמר עד כה כיסה תחומים רבים וזוויות ראיה שונות והשאלה היא תמיד, מעבר לזה שקראת והבנת מה שנאמר, איך תיקח כל אחד מהדברים האלה ותיישם אותם בצורה שבאמת תביא לך תועלת בטווח הקצר.

הפרק הראשון – הפתיחה – עסק במרכיבים העיקריים, בעקרונות המנחים שיאפשרו לך לעשות קפיצת מדרגה בקריירה, והמרכיב המרכזי בכל העקרונות האלה היה האמביציה.

רוב האנשים בעבודה שלהם כיום, מתמקדים בדברים שעליהם לעשות היום או אולי מה נדרש מהם מחר, או בחודשים הקרובים. הם אינם משקיעים את האנרגיה הנדרשת כדי להתחבר לאמביציה העמוקה שלהם. האם אתה רוצה להגיע הרבה יותר רחוק בתוך הארגון שלך? האם אתה רוצה להגיע למשרות שנושאות הרבה יותר אחריות? רמת תגמולים גבוהה יותר? האם אתה רוצה לחשוב באמת, בצורה רצינית, על האפשרות לעזוב את הארגון שלך ולחפש הזדמנויות טובות יותר בארגונים אחרים? עד כמה אתה מוכן לקחת את הסיכון הרגשי והכלכלי שקשור בזה ולפתוח לעצמך הזדמנויות הרבה יותר רחבות ומרחיקות לכת? האם אתה רוצה לפתוח עסק עצמאי משלך? להפסיק לעבוד בעבור אנשים אחרים בתוך מסגרת ארגונית ולפתוח עסק שיבטא אותך ושיפתח לך את כל האפשרויות הקשורות בכך – כמובן, כולל הסיכון של להיות בתוך המקום הזה? האם אתה מוכן לפקוח את העיניים ולראות את הסביבה שלך ולראות אנשים אחרים מצליחים יותר ממך, מתקדמים יותר ממך, מגיעים להישגים יותר ממך, ולהחליט שבעצם אין שום סיבה שגם אתה לא תתקדם בצורה כזאת וגם אתה לא תגיע להישגים כאלה ועוד יותר משמעותיים?

ההצלחה שלך בביצוע קפיצת מדרגה בקריירה מתחילה ברצון האמתי, בחיבור לשאיפות האמתיות שלך להגיע הרבה יותר רחוק בקריירה שלך ובכך לפתוח לעצמך הזדמנויות חדשות, אתגרים חדשים ורמת תגמולים משמעותית יותר מאשר אתה מקבל היום. אם אתה מצליח להתחבר לשאיפות העמוקות שלך, לרצון שלך להגיע הרבה יותר רחוק, כל מה שנכתב אחרי זה קשור לשאלות האלה ונותן לך את הכלים שיאפשרו לך לעשות את זה.

הצעד הראשון שתואר בפרק השני היה להתחיל בהגדרת "מה זאת קריירה טובה?"

אם אתה רוצה להגיע הרבה יותר רחוק אתה צריך להפנים את ההבנה של סוג הקריירה שאתה רוצה לבנות לעצמך. זה כולל מצד אחד הסתכלות על המסגרת הארגונית שאתה נמצא בה היום, ומצד שני הסתכלות החוצה על ארגונים אחרים והבנה כיצד אנשים אחרים בנו את הקריירה שלהם. המרכיב המרכזי כאן הוא להבין שמי שמגיע להישגים גבוהים, בארגון שלך או בארגון אחר, איננו בהכרח חכם יותר ממך, איננו בהכרח טוב יותר ממך בבנייה של יחסים אישיים. ההבדל ביניכם הוא בעיקרו במוכנות שלו לדמיין את עצמו מגיע לדברים מאתגרים יותר ובחיבור שלו למוטיבציה הפנימית שתאפשר לו לעשות את זה. החיבור הזה נותן לאדם את הכוח להשקיע מאמצים בצורה מכוונת כדי להתקדם ולא רק לחשוב שאם הוא יעשה עבודה טובה במקום שהוא נמצא בו היום, הרי שהקידום שלו כבר יקרה ומישהו אחר ידאג לקריירה שלו.

לאור הבנת הקריירות השונות, מסלולי הקריירה האפשריים בארגונים קטנים, בינוניים, וגדולים, הפרק השלישי התמקד בשאלה מה חשוב לך בקריירה שלך.

דובר שם בעיקר על הערכים המנחים אותך בעבודה שלך. באיזו מידה הדבר החשוב בעבורך הוא ביטחון – תחושה של שייכות לארגון שאתה נמצא בו? תחושה של שליטה לאור זאת שאתה יודע מה קורה והסביבה המוכרת אינה דורשת ממך לקחת סיכונים?

לעומת זאת, יש אנשים שהערך החשוב להם הוא הערך החברתי שמשמעו כי הסביבה המוכרת, על החברים לעבודה שאתה עובד איתם כבר הרבה שנים, הם המוטיבציה העיקרית שלך ולכן קשה יהיה לך לעזוב את הסביבה החמה והמוכרת ולהסתכן או להיפתח להזדמנויות אחרות. לאנשים אחרים יש מערכות ערכים שונות שבהן הדבר החשוב בעבודה הוא להגיע לעמדות השפעה שיאפשרו להם לגרום לארגון להשתנות, שיאפשרו להם לשלוט בתקציבים גדולים, לנהל מספר רב של אנשים ובכך להגיע לתפקידים בעלי השפעה רבה ביותר. בעבור אנשים אחרים, הערכים המשפיעים ביותר בעבודה הם ערכים של מומחיות; הם רוצים להיות האדם המקצועי ביותר, בעל הידע העמוק ביותר והניסיון הרחב ביותר, בתוך תחום העבודה שלהם.

כאשר תבין את המבנה הערכי שלך בהתייחס לעבודה ותוכל להגדיר לעצמך מה חשוב לך בקריירה שלך ועד כמה אתה רוצה להתפתח בכיוון אחד או בכיוון אחר, זה יעזור לך למקד את המאמצים שלך בכיוון הנכון בעבורך.

הפרק הרביעי עסק בניתוח עמוק יותר, של העוצמות והחולשות שאתה מביא לתפקיד שלך, ולפיכך גם לכל תפקיד אחר שתקבל בעתיד. דובר שם על יכולות ניהוליות ומקצועיות, כדי שתוכל להגדיר לעצמך בצורה ברורה מבין התחומים האלה מה הם התחומים שאתה חזק בהם במיוחד ובמה פחות. אין אדם שחזק בכל התחומים. אין עובד שהכול אצלו זה רק עוצמות. לכן, לכל בעל מקצוע או מנהל יש תחומים שבהם הוא חזק יותר ויש תחומים שבהם הוא חזק פחות. ההצלחה שלנו בטווח הארוך תלויה ביכולת שלנו להבין את פרופיל היכולות שיש לנו, ואז להישען בעיקר על הדברים שאנחנו חזקים בהם ולהיות מודעים לחולשות שלנו ולדאוג שהחולשות האלה לא ימנעו מאתנו להצליח. בניתוח הזה של העוצמות והחולשות, ניתנה גם האפשרות לבדוק את ההתנהגויות שמאפיינות אותך כעובד וכמנהל ובאיזה מידה הן התנהגויות מקדמות. בפרק תוארו סדרה של התנהגויות המאפיינות מנהלים בכירים שקודמו מהר מאוד בארגונים שבהם הם עבדו. המטרה של המיקוד בהתנהגויות האלה הייתה לאפשר לך לראות עד כמה דפוס ההתנהגות שלך בעבודה מתאים לדפוס ההתנהגות שבסופו של דבר, בהכללה, גורם לאנשים להתקדם ולבצע קפיצת מדרגה משמעותית בקריירה שלהם. ככל שתבין את פרופיל ההתנהגויות הנדרש כדי להתקדם, תוכל גם אתה להתחיל ולפעול בכיוון הזה. אף אחת מההתנהגויות האלה אינה דורשת אינטליגנציה גבוהה במיוחד או יכולת בין-אישית יוצאת דופן. הדבר העיקרי שנדרש כאן הוא היכרות עם התנהגויות שמאפשרות לאנשים להתקדם, ואז להתחיל ולשנות את דפוס ההתנהגות שלך בעבודה ולהתאים אותו בהדרגה לדפוס ההתנהגות שמאפשר התקדמות מהירה בקריירה.

הפרק החמישי התמקד בניתוח הקריירה שלך עד כה; מה היו התפקידים השונים שעברת לאורך קורות החיים התעסוקתיים שלך ובאיזו מידה כל אחד מהתפקידים האלה באמת אפשר לך להתקדם מבחינת הקריירה.

הוגדו שם ממדים שונים שבעזרתם ניתן להעריך את "גודל התפקיד" שביצעת, ולהבין באיזו מידה ההתקדמות שלך עד כה מנבאת עד כמה תוכל להגיע רחוק. במקרים רבים אנשים נשארים יותר מדי זמן בתפקיד נתון ועוברים לתפקיד הבא כשלמעשה הוא רק קצת יותר גדול מהתפקיד הקודם, אבל לא באמת מהווה קפיצת מדרגה. אם תישאר הרבה זמן בכל תפקיד, והמעבר שלך לתפקיד הבא יהיה מעבר לא גדול במיוחד, זה אומר שבסך הכול גרף הקריירה שלך יהיה שטוח וגם עוד חמש שנים או עשר שנים לא תוכל להגיע רחוק, להתחבר לאמביציה עמוקה ולהגיע להישגים כמו אנשים אחרים שאתה רואה בסביבה שלך. המטרה הייתה להסתכל על הקריירה שלך עד כאן ולראות מה אתה צריך לעשות כדי להתחיל לעשות קפיצת מדרגה משמעותית בצעד הבא. אם אתה נמצא שלוש שנים באותו תפקיד, הגיע הזמן לעבור לתפקיד אחר. בנוסף, חשוב לבחון את התפקיד החדש מבחינת הממדים שלאורם הוא יהיה משמעותית גדול יותר מהתפקיד הנוכחי שאתה ממלא. זה כולל את כמות האנשים שאתה אחראי עליהם, גודל התקציב שבתחום אחריותך, חופש הבחירה שיש לך לקבל החלטות וגודל הארגון שאתה עובד בו. ככל שהצעד הבא יהיה גדול יותר, תשנה את גרף הקריירה שלך ותוכל להגיע בצורה כזאת בטווח הנראה לעין לתפקידים בכירים הרבה יותר.

לאור ניתוח מקומות העבודה שלך עד כאן, הפרק השישי התמקד בהגדרת הצעד הבא בקריירה שלך. המסקנה העיקרית שחשוב לקחת מפרק זה היא שהצעד הבא איננו בהכרח לחכות עד שהבוס שלך יצא לפנסיה או יעבור בעצמו לתפקיד אחר. יש מקרים שכאשר הבוס שלך מתקדם, ולך יש קשר טוב איתו, הוא לוקח אותך הלאה ובכך אתה גם מתקדם איתו. אבל ככל שתגיע לתפקידים בכירים יותר יהיו יותר מתחרים משמעותיים על תפקידים עתידיים. ולכן חשוב שתגדיר לעצמך לא רק כיסא מסוים שלו אתה מחכה, אלא מגוון של תפקידים פוטנציאליים המכסים גזרה רחבה, שיאפשרו לך לנצל מגוון אפשרויות שעשויות להיפתח בתוך הארגון.

בהמשך, הפרק השביעי התמקד במותג האישי שלך; כמו לכל מוצר, גם לכל אדם ועובד בארגון יש מותג שכולל את המאפיינים שהסביבה מייחסת לו. עד כמה האיש הזה הוא אמביציוזי? עד כמה הוא בעל חשיבה עמוקה? עד כמה יש לו ניסיון רחב? עד כמה הוא בונה יחסים טובים עם סביבתו? מספר ממדים מגדירים לנו מי הוא האדם ובכך נבנית התמונה שלו בעיני האחרים, שמשפיעה על האופן שבו הם מתייחסים אליו. לכן, כחלק מבניית מסלול הקריירה, חשוב שתבין מהו המותג הנוכחי שלך בארגון ותתכנן איך אתה יכול להשפיע על המותג הזה. כמו בכל חברה שמשווקת מוצרים, אתה יכול לעשות תכנון שיווקי. לחשוב איזה מן מותג אתה רוצה שיהיה לך. מהו המותג בארגון שלך או בארגונים אחרים שיאפשר לך להגיע הכי רחוק. ואז בצורה שיטתית תוכל לשווק את עצמך בדרך שמתאימה למותג הזה.

הפרק השמיני התמקד בכתיבת קורות חיים. מצד אחד דובר על כך שאנשים מייחסים חשיבות רבה מדי לקורות החיים הכתובים שלהם מתוך האמונה שאם קורות החיים יהיו אידאלים ותשלח אותם למעסיקים שונים, יום אחד מישהו יתקשר אליך ויציע לך את תפקיד חייך. במציאות, אנשים "קונים אנשים" ולא "קונים" מישהו על סמך דף נייר כתוב שמגיע אליהם בדואר או באינטרנט. קורות החיים הם מסמך מלווה. בשלב של ראיונות עבודה או כחלק מהיכרות עם מגוון של אנשים, אתה יכול להשאיר להם דף נייר שמתאר את העוצמות שלך ואת הניסיון המקצועי שרכשת. הפרק התמקד באופן שבו כדאי לכתוב קורות חיים שיאפשרו לקורא כבר בשורות הראשונות לדעת מי אתה ולהבין את העוצמות שאתה מביא לארגון שהוא נמצא בו ולתפקידים שהוא מחפש אנשים בעבורם.

הפרק התשיעי עסק בתהליך הנטוורקינג. זהו הרישות המקצועי שיהיה הכלי המרכזי שיעזור לך למצוא הזדמנויות חדשות להתפתחות הקריירה שלך ויאפשר לך לפתוח דלתות כדרוש כדי לנצל את ההזדמנויות האלה. הרבה אנשים מאמינים שנטוורקינג תלוי בתכונות אישיות ושישנם אנשים שהם מאוד טובים בייזום שיחה עם מגוון רחב של אנשים, בעוד שלהם עצמם קשה להם לצאת ולהכיר אנשים חדשים בסביבה. תהליך הנטוורקינג שתואר בפרק תשע הוא הרבה יותר שיטתי ומאפשר להגדיר מראש עם איזה סוג של אנשים חשוב לך ליצור קשר, לזהות את האנשים האלה בתוך הארגון שלך או בארגונים אחרים ולפעול בצורה שיטתית, ליצור קשר איתם. התהליך המוצע כאן יאפשר לך לבנות קשרים עם האנשים הנכונים בעבורך ולהביא לכך שהם יכירו אותך למרות שאולי אין לך יכולות בין-אישיות גבוהות במיוחד.

הפרק העשירי התמקד בראיונות אישיים ובראיונות עבודה. בסופו של דבר כל הזדמנות להתקדמות בקריירה תבוא מתוך מפגשים אישיים עם אנשים שמחפשים עובד לתפקיד נתון או עם אנשים שיכולים לפתוח לך דלתות שיאפשרו לך להתקדם בצורה משמעותית בקריירה שלך. המיקוד בפרק הזה היה בכך שהריאיון האישי וריאיון העבודה הם למעשה מפגש מכירתי. לכן חשוב שתבין מהו תהליך מכירה טוב, כך שתוכל "למכור את עצמך" בצורה שתענה על הצרכים של הזולת ולא תהווה הטרדה.

בהמשך, בפרקים 11, 12, 13, תוארו מסלולי קריירה שונים שיכולים להתאים לך והדרכים שבהן עליך לפעול כדי להפוך אותם למציאות. בהתחלה דובר על ביצוע קפיצת מדרגה בתוך הארגון הנוכחי שלך. אחר כך המיקוד עבר לקפיצת מדרגה בארגון אחר, כשאתה יוצא מהארגון שלך כדי לפתוח מגוון של הזדמנויות חדשות שלא היו פתוחות בפניך קודם. לבסוף, המיקוד היה ביזמות ובתהליכים העיקריים שחשוב לך לעשות כדי לפתוח עסק משלך. פרק 14 עסק בשאלה מה קורה אם נפלטת לשוק העבודה. זה יכול לנבוע משינויים בארגון שאתה עובד בו שגרמו לכך שאינך יכול להמשיך ולמלא את התפקיד שמילאת קודם, בגלל בעיות עסקיות או אישיות. אבל מצב כזה קורה גם לאנשים בגיל מבוגר שיוצאים לפנסיה, למרות שהסביבה מסתכלת עליהם מתוך הנחה שהם יפסיקו לעבוד. במציאות הפנימית הם מרגישים שיש להם עדיין הרבה מוטיבציה, אנרגיה וניסיון, וחבל שכל זה יבוזבז על ישיבה בפארק והאכלת היונים. ולסיום, פרק 15 עסק בגורמים הרגשיים שיעזרו לך או יעצרו אותך מהתקדמות בקריירה.

לאורך כל הפרקים בספר, ניתנו אפשרויות רבות לפעולה, ומתוך כל זה הוגדרו ארבעה עקרונות מנחים שיאפשרו לך ליישם את מה שנאמר. אנשים רבים פועלים בצורה שאינה דוחפת אותם קדימה, שאינה מקדמת אותם – אלא דווקא בצורה שעוצרת אותם. ארבעת העקרונות הללו אמורים לאפשר התקדמות.

העיקרון הראשון היה עיקרון הלמידה; כדי להגיע להישגים הרבה יותר טובים ולמקומות מאתגרים מאלה שכבר הגעת אליהם בעבר, אתה חייב להתנהג בצורה אחרת. אתה חייב ללמוד מה רצוי לעשות, מה יפתח לך את הדלת, מה יזהה בעבורך את ההזדמנויות – ואז לשנות את ההתנהגות שהשתמשת בה עד היום ובכך לעשות דברים אחרים לגמרי. להרבה אנשים שאני פוגש כחלק מתהליכי ייעוץ קריירה, קשה מאוד לשנות את דפוס ההתנהגות שהם רגילים אליו. הם מאמינים במה שעשו עד היום. ובעיקר מאמינים שאם הם יעשו עבודה טובה בתפקידם הנוכחי, מישהו יבוא ויציע להם תפקיד בכיר ביותר. קשה להם מאוד להשתחרר מהתפיסה הזאת ולהבין שהם צריכים לפתוח את עצמם לסוג אחר של אמונות והתנהגויות. ולכן, העיקרון הראשון שעובר לאורך כל הפרקים בספר הוא עיקרון הלמידה. חשוב שתסתכל בראי ותגדיר לעצמך מטרה שאומרת שאתה רוצה להתחיל להתנהג אחרת בעבודה. בצורה שתנמיך את המיקוד שלך בעבודה היום-יומית שאתה אחראי עליה ותגביר את ההסתכלות קדימה לדברים אסטרטגיים יותר, להובלה של תהליכי שינוי. שתאמץ התנהגות אחרת מבחינת הצורה שבה אתה פוגש אנשים בעבודה, כך שלא תישאר בתוך המסגרת המצומצמת של אלה שאתה מכיר כיום, אלא תפתח את עצמך למיקוד באנשים אחרים שיכולים לפתוח לך הזדמנויות אחרות.

בסופו של דבר, ההצלחה לבצע קפיצת מדרגה גבוהה הרבה יותר ממה שביצעת עד היום תבוא מכך שתשנה את הצורה שבה אתה פועל בעבודה. לכן זה קריטי שתחליט שאתה רוצה להשתנות ותפעל לפי מה שקראת בספר, אפילו אם זה לא פשוט בעבורך. הספר הזה מבוסס על ניסיון שלי ושל אנשים בכירים ומצליחים מכל העולם ולכן התובנות שמופיעות כאן יעזרו לך לבצע קפיצת מדרגה בתנאי שתיפתח ללמידה ותפעל לשינוי ההתנהגות שלך וכך תאמץ לעצמך את סוג ההתנהגויות שגורמות לאנשים אחרים להגיע רחוק מאוד בקריירה שלהם.

העיקרון השני היה עיקרון האמביציה; בעבודה ובהיכרות שלי עם מנהלים רבים, אני רואה אנשים שלא באמת מאמינים שהם יכולים להגיע רחוק. הם מסתכלים על המנכ"ל של החברה שלהם ולא עולה בדעתם שבתוך כמה שנים גם הם יכולים להיות מנכ"ל של החברה הזאת או של חברות אחרות. רק לאנשים בודדים בארגון יש באמת את האמונה הזאת. וכשאתה מכיר אותם לעומק אתה רואה שהם פועלים בצורה שיטתית כדי לאפשר לעצמם להיות מועמדים רֵאלים לתפקיד בכיר בארגון שלהם או בארגונים אחרים. ולכן, הדבר החשוב ביותר מבחינת היכולת שלך להגיע לקפיצת מדרגה משמעותית בקריירה הוא שתסתכל סביבך ותשאף לתפקידים הרבה יותר בכירים, בארגונים הרבה יותר גדולים ותאמר: "גם אני יכול". חשוב שתאמץ לעצמך את האמונה שאם תעשה את הדברים הנכונים, אם תלמד איך לפעול בצורה הנכונה, גם אתה תוכל להגיע לדברים הרבה יותר גדולים ומשמעותיים מאלה שהגעת אליהם עד היום. האמונה הפנימית הזאת היא שתאפשר לך לפעול בצורה אפקטיבית ולהתקדם.

העיקרון השלישי הוא עיקרון ההשקעה; כדי להגיע רחוק, להתחבר לאמביציה האמתית שיש לך, אתה צריך לפעול ביום-יום בצורה מכוונת שתאפשר לך לצאת מתוך המסגרת הנוכחית ולהגיע למקומות אחרים. לעומת זאת, רוב האנשים ממוקדים בעבודה היום-יומית שלהם. הם ממוקדים בידיעה מה חברי הצוות שלהם עושים, במתן קואוצ'ינג לחברי הצוות, בהשתייכות לקבוצת ההנהלה שהם חלק ממנה. לכן, הם משקיעים את כל האנרגיה שלהם בעשייה היום-יומית ולא משאירים זמן והשקעה רגשית כדי להסתכל קדימה, כדי להתחיל לפעול הלאה. אבל כל התקדמות דורשת שילוב של מאמץ וחשיבה ולכן כדי להגיע רחוק אתה חייב לפנות לפחות מזמנך בעבודה כבסיס להתפתחות הלאה. בכל הפרקים בספר הזה מופיעות מספר רב של הצעות מעשיות שיאפשרו לך להגיע רחוק. מעבר לרשות שתיתן לעצמך לדמיין שאתה יכול ורוצה להגיע רחוק, זה קריטי שתעשה את כל הדברים שיפתחו בעבורך דלתות ויאפשרו לך להמריא. הדברים האלה אינם מסובכים, אבל הם דורשים עשייה יום-יומית שלך.

והעיקרון הרביעי והאחרון שמנחה אותנו בכל תהליכי הפיתוח, הוא הצורך לערב מישהו אחר לכל אורך הדרך בשאיפות שלך, בתסכולים שלך ובהצלחה שלך; מציאה של "שותף רגשי" בדמות בן או בת זוג, ילדים, חברים, אנשים במשפחה, או מנטור בתפקיד בכיר בארגון – אדם אחד או שניים שאיתם אתה מדבר על הדברים שעשית השבוע כדי להתקדם בקריירה שלך. וזה כולל את מה שקראת בספר הזה. כדי להצליח, חשוב שאחרי כל פרק תדבר עם השותף הרגשי שלך ותספר לו: "קראתי פרק על הנושא הזה… מה זה אומר לי? מה הבנתי מזה? מה למדתי מזה? מה אעשה אחרת בעקבות מה שקראתי?

לא פחות חשוב יהיה לשתף אותו בפעילות החיצונית. כשתגדיר לעצמך מה אתה רוצה כצעד הבא בקריירה, חשוב שתשתף בזה. באילו ארגונים אתה רוצה לעבוד? מי הם האנשים המרכזיים שאיתם אתה מנסה ליצור קשה? מה התגובה שלהם כשאתה מנסה לארגן פגישה? איך הייתה הפגישה?

שיתוף בכל צעד שבו אתה מתקדם ייתן לך את הביטחון הפנימי הדרוש כדי להמשיך וליישם את מה שנכתב בספר הזה, ובכך להצליח לבצע קפיצת מדרגה בקריירה שלך.